Final Program



Click here for the program-at-a-glance



Saturday, October 4, 2003

Workshops registration

Sunday, October 5, 2003

09:00 - 09:30 Workshops Registration

Workshop on Dependable Embedded Systems

Workshop on Large-Scale Group Communication

18.30 - 21.00
Welcome Reception and conference registration


Monday, October 6, 2003

08:00 - 09:00 Registration

Session 1 - Chair: Miroslaw Malek
09:00 - 09:15 Welcome - A. Bondavalli, General Chair

09:15 - 09:30 About the Program - M. Malek and C. Pu, Program Cochairs

09:30 - 10:30 Keynote Address - Kazuo Iwano, Director Research & Emerging Business, IBM Asia Pacific and IBM Japan:
"Autonomic Computing ≠ Where we are now and Our Research Challenges"

10.30 - 11.00 Coffee break


11.00 - 12.40 Session 2: Dependable Multicasting - Chair: Ulrich Schmid
Reliably Networking a Multicast Repository
Wang Lam, Hector Garcia-Molina (Stanford University)

NEEM: Network-friendly Epidemic Multicast
Josť Pereira (Univ. do Minho), Luis Rodrigues, Maria Jo„o Monteiro(Univ. de Lisboa), Rui Oliveira (Univ. do Minho), Anne-Marie Kermarrec (Microsoft Research UK)

Epidemic Spreading in Real Networks: An Eigenvalue Viewpoint
Yang Wang, Deepayan Chakrabarti, Chenxi Wang, Christos Faloutsos (Carnegie Mellon University)

Group Communication Protocols under Errors
Claudio Basile, Zbigniew Kalbarczyk, Long Wang, Ravi Iyer (CRHC University of Illinois at Urbana Champaign)

12:40 - 14:00 Lunch

14.00 - 15.40 Session 3: Peer-to-peer and Beyond - Chair: Neeraj Suri
Network awareness and failure resilience in self-organising overlay networks
Laurent Massouliť, Anne-Marie Kermarrec, Ayalvadi Ganesh (Microsoft Research, Cambridge, UK)

Reliable Peer-to-Peer Information Monitoring Through Replication
Bugra Gedik, Ling Liu (Georgia Institute of Technology)

Federation Web: A Scheme to Compound Authorization Chains on Large-Scale Distributed Systems
Altair Olivo Santin (Federal University of Santa Catarina ≠ DAS ≠ Brazil, Pontifical Catholic University of ParanŠ ≠ PPGIA ≠ Brazil), Joni da Silva Fraga (Federal University of Santa Catarina ≠ DAS ≠ Brazil), Frank Siqueira (Federal University of Santa Catarina ≠ INE ≠ Brazil)

Buffer management in probabilistic peer-to-peer communication protocols
Boris Koldehofe (Chalmers University of Technology)

15.40 - 16.10 Coffee break

16.10 - 17.50 Session 4: Replication - Chair: Anne-Marie Kermarrec
Component Replication in Distributed Systems: a Case study using Enterprise Java Beans
A. I. Kistijantoro, G. Morgan, S. K. Shrivastava (Newcastle University), M.C. Little (Arjuna Technologies Ltd)

Autonomous Replication for High Availability in Unstructured P2P Systems
Francisco Matias Cuenca-Acuna, Richard P. Martin, Thu D. Nguyen (Department of Computer Science, Rutgers University)

Performance virtualization for large-scale storage systems
David D. Chambliss, Guillermo A. Alvarez, Prashant Pandey, Divyesh Jadav, Jian Xu, Ram Menon, Tzongyu P. Lee (IBM Corporation)

Preventing Orphan Requests in the Context of Replicated Invocation
Stefan Pleisch, Arnas Kupsys, Andrť Schiper (EPFL)

Tuesday, October 7, 2003

09.10 - 09.50 Session 5: Checkpointing - Chair: Jie Xu
Performance and Effectiveness Analysis of Checkpointing in Mobile Environments
Xinyu Chen, Michael R. Lyu (The Chinese University of Hong Kong)

Raptor: Integrating Checkpoints and Thread Migration for Cluster Management
Hazim Shafi (IBM Research), Evan Speight (Cornell University), John K. Bennett (University of Colorado)
09.50 - 10.50 Session 6: Invited Talk - Chair: Calton Pu
AMSD: A Roadmap on System Dependability, Luca Simoncini, CNR/University of Pisa

10.50 - 11.20 Coffee break

11.20 - 12.40 Session 7: Making Services Robust - Chair: Andre Schiper
Easy: Engineering High Availability QoS in wServices
Eliezer Dekel, Oleg Frenkel, Gera Goft, Yosef Moatti (IBM Research Laboratory in Haifa, Haifa University, Israel)

Coordinated Forward Error Recovery for Composite Web Services
Galip Ferda Tartanoglu, Valerie Issarny (INRIA Rocquencourt, France), Alexander Romanovsky (School of Computing Science, University of Newcastle upon Tyne, UK), Nicole Levy (Laboratoire PRISM, Universite de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, France)

Service Continuations: An Operating System Mechanism for Dynamic Migration of Internet Service Sessions
Florin Sultan, Aniruddha Bohra (Rutgers University), Liviu Iftode (University of Maryland)

12.40 - 14.00 Lunch

14.00 - 15.40 Session 8: Frameworks and Protocols - Chair: Rachid Guerraoui
Appia vs. Cactus: Comparing Protocol Composition Frameworks
Sergio Mena de la Cruz, Andrť Schiper (EPFL, Distributed Systems Lab), Xavier Cuvellier, Christophe Gregoire (Computer Science Department, Univ of Namur)

A Systematic Approach to the Development of Event-Based Applications
Pascal Fenkam, Harald Gall, Mehdi Jazayeri (Distributed Systems Group, Technical University of Vienna)

TCP-Friendly Many-to-Many End-to-End Congestion Control
Tal Anker (School of Engineering and Computer Science, The Hebrew University of Jerusalem, Israel, and Radlan Computer Communications, Israel), Danny Dolev, Ilya Shnayderman, Innocenty Sukhov (School of Engineering and Computer Science, The Hebrew University of Jerusalem, Israel)

A Reconfigurable Byzantine Quorum Approach for the Agile Store
Lei Kong, Arun Subbiah, Mustaque Ahamad, Douglas M. Blough (Georgia Tech)

15.40 - 16.10 Coffee break

16.10 - 17.50 Session 9: Security - Chair: Chenxi Wang
A Reliable Key Authentication Schema for Secure Multicast Communications
Roberto Di Pietro, Antonio Durante, Luigi V. Mancini (Dipartimento di Informatica, Universita' "La Sapienza", Roma)

Pesto Flavoured Security
Feike W. Dillema, Tage Stabell-KulÝ (University of TromsÝ)

SNARE: A Strong Security Scheme for Network-Attached Storage
Yingwu Zhu, Yiming Hu (University of Cincinnati)

Transparent Runtime Randomization for Security
Jun Xu, Zbigniew Kalbarczyk, Ravishankar K. Iyer (Center for Reliable and High-Performance Computing, Coordinated Science Laboratory University of Illinois at Urbana-Champaign)

19.00 Bus for the Banquet


Wednesday, October 8, 2003

09.00 - 10.40 Session 10: Experimental Evaluation - Chair: Luis Rodrigues
An Experimental Evaluation of Correlated Network Partitions in the Coda Distributed File System
Ryan M. Lefever (University of Illinois at Urbana-Champaign, Coordinated Science Laboratory and Department of Electrical and Computer Engineering), Michel Cukier (University of Maryland, Department of Materials and Nuclear Engineering), William H. Sanders (University of Illinois at Urbana-Champaign, Coordinated Science Laboratory and Department of Electrical and Computer Engineering)

Hazard analysis of complex distributed railway systems
Di Tommaso Pasquale, Esposito Rosaria, Marmo Pietro, Orazzo Antonio (Ansaldo Segnalamento Ferroviario S.p.A.)

Assessing the Dependability of OGSA Middleware by Fault Injection
Nik Looker, Jie Xu (University of Durham)

Improving the Multiple Errors Detection Coverage in Distributed Embedded Systems
S. Blanc, P. Gil (Polytechnic University of Valencia - Fault Tolerant Systems Group)
10.40 - 11.10 Coffee break

11.10 - 12.40 Session 11 - Panel: Trustworthiness of Open Information Systems: how should it be achieved?- Chair: Paulo Verissimo
Panelists:
Luigi V. Mancini, University of Roma "La Sapienza", Italy
John Manferdelli, Microsoft, USA
William H. Sanders, University of Illinois Urbana-Champaign, USA
Chenxi Wang, Carnegie-Mellon University, Pittsburg, USA

12.40 - 14.00 Lunch

14.00 - 15.40 Session 12: System Engineering - Chair: Guenter Heiner
Transparent Fault-Tolerant Java Virtual Machines
Roy Friedman (Technion), Alon Kama (Technion)

Fault Tolerance Technology for Autonomous Decentralized Database Systems
Carlos Perez Leguizamo, Dake Wang, Kinji Mori (Dept. of Computer Science, Tokyo Institute of Technology)

The Design and Implementation of a JCA-Compliant Capture Protection Infrastructure
Asad Samar, Michael K. Reiter, Chenxi Wang (Carnegie Mellon University)

Distributed Programming for Dummies: A Shifting Transformation Technique
Carole Delporte-Gallet, Hugues Fauconnier (LIAFA, Universite' Denis Diderot, Paris), Rachid Guerraoui, Bastian Pochon (Laboratoire de Programmation Distribuťe, EPFL, Lausanne)

15.40 - 16.10 Coffee break

16.10 - 17.30 Session 13: Coping with Failure Models - Chair: Joni Fraga
Randomized Asynchronous Consensus with Imperfect Communications
Ulrich Schmid (Technische Universitšt Wien), Christof Fetzer (AT,T Labs-Research)

Sharing Memory with semi-Byzantine Clients and Faulty Storage Servers
Hagit Attiya (CS, Technion), Amir Bar-Or (CS, Technion and HP laboratories, Haifa)

Modeling and Detecting Failures in Next-generation Distributed Multimedia Applications
D. Cotroneo, C. di Flora, G. Paolillo, S. Russo (University of Naples)

17.30 - 18.00 Wrap-up Session